Cyprus Mail
Football

Europa League results

AEK Larnaca are through to the third qualifying round and a tough clash against Spartak Moscow

Results from the UEFA Europa League Qualifying Round 2 second leg matches on Thursday:

Zaglebie Lubin (Poland) – Partizan Belgrade (Serbia) 0-0 (halftime: 0-0, 90 mins: 0-0, penalty shootout: 4-3) First leg: Partizan Belgrade – Zaglebie Lubin 0-0. Zaglebie Lubin win 4-3 on penalties after 0-0 on aggregate.

Hearts (Scotland) – Birkirkara (Malta) 1-2 (halftime: 0-0) First leg: Birkirkara – Hearts 0-0. Birkirkara win 2-1 on aggregate.

Buducnost Podgorica (Montenegro) – Racing Genk (Belgium) 2-0 (halftime: 2-0, 90 mins: 2-0, penalty shootout: 2-4) First leg: Racing Genk – Buducnost Podgorica 2-0. Racing Genk win 4-2 on penalties after 2-2 on aggregate.

Cork City (Ireland) – Haecken (Sweden) 1-0 (halftime: 1-0) First leg: Haecken – Cork City 1-1. Cork City win 2-1 on aggregate.

St. Patrick’s Athletic (Ireland) – Dinamo Minsk (Belarus) 0-1 (halftime: 0-1) First leg: Dinamo Minsk – St. Patrick’s Athletic 1-1. Dinamo Minsk win 2-1 on aggregate.

Domzale (Slovenia) – Shakhter Soligorsk (Belarus) 2-1 (halftime: 1-0) First leg: Shakhter Soligorsk – Domzale 1-1. Domzale win 3-2 on aggregate.

Cukaricki (Serbia) – Videoton FC (Hungary) 1-1 (halftime: 1-0) First leg: Videoton FC – Cukaricki 2-0. Videoton FC win 3-1 on aggregate.

Hajduk Split (Croatia) – CSMS Iasi (Romania) 2-1 (halftime: 1-1) First leg: CSMS Iasi – Hajduk Split 2-2. Hajduk Split win 4-3 on aggregate.

Spartak Trnava (Slovakia) – Shirak Gyumri (Armenia) 2-0 (halftime: 0-0) First leg: Shirak Gyumri – Spartak Trnava 1-1. Spartak Trnava win 3-1 on aggregate.

Brondby (Denmark) – Hibernian (Scotland) 0-1 (halftime: 0-0, 90 mins: 0-1, penalty shootout: 5-3) First leg: Hibernian – Brondby 0-1. Brondby win 5-3 on penalties after 1-1 on aggregate.

Osmanlispor (Turkey) – Zimbru Chisinau (Moldova) 5-0 (halftime: 2-0) First leg: Zimbru Chisinau – Osmanlispor 2-2. Osmanlispor win 7-2 on aggregate.

Shkendija 79 (FYR Macedonia) – Neftchi Baku (Azerbaijan) 1-0 (halftime: 1-0) First leg: Neftchi Baku – Shkendija 79 0-0. Shkendija 79 win 1-0 on aggregate.

Gap Connah’s Quay (Wales) – Vojvodina Novi Sad (Serbia) 1-2 (halftime: 0-1) First leg: Vojvodina Novi Sad – Gap Connah’s Quay 1-0. Vojvodina Novi Sad win 3-1 on aggregate.

Kukesi (Albania) – Austria Vienna (Austria) 1-4 (halftime: 0-1) First leg: Austria Vienna – Kukesi 1-0. Austria Vienna win 5-1 on aggregate.

AEK Larnaca (Cyprus) – Cliftonville (Northern Ireland) 2-0 (halftime: 1-0) First leg: Cliftonville – AEK Larnaca 2-3. AEK Larnaca win 5-2 on aggregate.

Europa FC (Gibraltar) – AIK Stockholm (Sweden) 0-1 (halftime: 0-0) First leg: AIK Stockholm – Europa FC 1-0. AIK Stockholm win 2-0 on aggregate.

FC Vaduz (Liechtenstein) – Midtjylland (Denmark) 2-2 (halftime: 0-1) First leg: Midtjylland – FC Vaduz 3-0. Midtjylland win 5-2 on aggregate.

FK Qabala (Azerbaijan) – MTK Hungaria (Hungary) 2-0 (halftime: 2-0) First leg: MTK Hungaria – FK Qabala 1-2. FK Qabala win 4-1 on aggregate.

Grasshoppers Zurich (Switzerland) – KR (Iceland) 2-1 (halftime: 1-0) First leg: KR – Grasshoppers Zurich 3-3. Grasshoppers Zurich win 5-4 on aggregate.

IFK Gothenburg (Sweden) – Piast Gliwice (Poland) 0-0 (halftime: 0-0) First leg: Piast Gliwice – IFK Gothenburg 0-3. IFK Gothenburg win 3-0 on aggregate.

Levski Sofia (Bulgaria) – Maribor (Slovenia) 1-1 (halftime: 1-0) First leg: Maribor – Levski Sofia 0-0. Maribor win on away goals after 1-1 on aggregate.

Maccabi Tel Aviv (Israel) – Kairat Almaty (Kazakhstan) 2-1 (halftime: 1-0) First leg: Kairat Almaty – Maccabi Tel Aviv 1-1. Maccabi Tel Aviv win 3-2 on aggregate.

Odd Grenland (Norway) – PAS Giannina (Greece) 3-1 (halftime: 0-0, 90 mins: 3-0) AET First leg: PAS Giannina – Odd Grenland 3-0. PAS Giannina win 4-3 on aggregate.

Slavia Prague (Czech Republic) – FC Levadia Tallinn (Estonia) 2-0 (halftime: 1-0) First leg: FC Levadia Tallinn – Slavia Prague 3-1. Slavia Prague win on away goals after 3-3 on aggregate.

Stromsgodset IF (Norway) – SonderjyskE (Denmark) 2-2 (halftime: 2-0, 90 mins: 2-1) AET First leg: SonderjyskE – Stromsgodset IF 2-1. SonderjyskE win 4-3 on aggregate.

Omonia Nicosia (Cyprus) – Beitar Jerusalem (Israel) 3-2 (halftime: 2-2) First leg: Beitar Jerusalem – Omonia Nicosia 1-0. Beitar Jerusalem win on away goals after 3-3 on aggregate.

HJK Helsinki (Finland) – Beroe Stara Zagora (Bulgaria) 1-0 (halftime: 1-0) First leg: Beroe Stara Zagora – HJK Helsinki 1-1. HJK Helsinki win 2-1 on aggregate.

Kalju Nomme (Estonia) – Maccabi Haifa (Israel) 1-1 (halftime: 0-1, 90 mins: 1-1, penalty shootout: 5-3) First leg: Maccabi Haifa – Kalju Nomme 1-1. Kalju Nomme win 5-3 on penalties after 2-2 on aggregate.

Lokomotiva Zagreb (Croatia) – RoPS Rovaniemi (Finland) 3-0 (halftime: 1-0) First leg: RoPS Rovaniemi – Lokomotiva Zagreb 1-1. Lokomotiva Zagreb win 4-1 on aggregate.

Torpedo-BelAZ Zhodino (Belarus) – Debrecen (Hungary) 1-0 (halftime: 1-0) First leg: Debrecen – Torpedo-BelAZ Zhodino 1-2. Torpedo-BelAZ Zhodino win 3-1 on aggregate.

FK Jelgava (Latvia) – Slovan Bratislava (Slovakia) 3-0 (halftime: 1-0) First leg: Slovan Bratislava – FK Jelgava 0-0. FK Jelgava win 3-0 on aggregate.

FK Ventspils (Latvia) – Aberdeen (Scotland) 0-1 (halftime: 0-0) First leg: Aberdeen – FK Ventspils 3-0. Aberdeen win 4-0 on aggregate.

Wednesday, July 20, second leg Kapaz Ganca (Azerbaijan) – FC Admira Wacker Moedling (Austria) 0-2 (halftime: 0-1) First leg: FC Admira Wacker Moedling – Kapaz Ganca 1-0. FC Admira Wacker Moedling win 3-0 on aggregate.

Related posts

Man United condemn online racist abuse of Pogba after penalty miss

Reuters News Service

Five stadiums fail criteria just days before kickoff

Staff Reporter

Murray beaten at Winston-Salem Open

Press Association

APOEL take on Ajax at GSP for Champions League spot

Iacovos Constantinou

Man United held at Wolves after Pogba penalty miss

Reuters News Service

Zouma relishing his second chance at Chelsea

Press Association