Cyprus Mail
Europa League

Europa League qualifying draw

File photo: AEK Larnaca

First qualifying round:

Maccabi Tel-Aviv (ISR) v Tirana (ALB)
Kairat Almaty (KAZ) v Atlantas (LTU)
Beitar Jerusalem (ISR) v Vasas (HUN)
Ordabasy (KAZ) v Široki Brijeg (BIH)
Crvena zvezda (SRB) v Floriana (MLT)
Valletta (MLT) v Folgore (SMR)
Ventspils (LVA) v Valur Reykjavík (ISL)
St Johnstone (SCO) v Trakai (LTU)
Odd (NOR) v Ballymena United (NIR)
Shakhtyor Soligorsk (BLR) v Sūduva (LTU)
Mladost Lučani (SRB) v İnter Bakı (AZE)
Chikhura Sachkhere (GEO) v Altach (AUT)
Fola Esch (LUX) v Milsami Orhei (MDA)
Partizani (ALB) v Botev Plovdiv (BUL)
UE Santa Coloma (AND) v Osijek (CRO)
Zaria Balti (MDA) v FK Sarajevo (BIH)
Bala Town (WAL) v Vaduz (LIE)
VPS Vaasa (FIN) v Olimpija Ljubljana (SVN)
Connah’s Quay Nomads (WAL) v HJK Helsinki (FIN)
SJK Seinäjoki (FIN) v KR Reykjavík (ISL)
Shirak (ARM) v Gorica (SVN)
Zirä (AZE) v Differdange (LUX)
Vojvodina (SRB) v Ružomberok (SVK)
Slovan Bratislava (SVK) v Pyunik (ARM)
Rabotnicki (MKD) v Tre Penne (SMR)
Rangers (SCO) v Progrès Niederkorn (LUX)
Domžale (SVN) v Flora Tallinn (EST)
Crusaders (NIR) v Liepāja (LVA)
Nõmme Kalju (EST) v B36 Tórshavn (FRO)
Levadia Tallinn (EST) v Cork City (IRL)
Dacia Chisinau (MDA) v Shkëndija (MKD)
Levski Sofia (BUL) v Sutjeska (MNE)
Irtysh Pavlodar (KAZ) v Dunav Ruse (BUL)
Jagiellonia Białystok (POL) v Dinamo Batumi (GEO)
Željezničar (BIH) v Zeta (MNE)
AEK Larnaca (CYP) v Lincoln (GIB)
Midtjylland (DEN) v Derry City (IRL)
Dinamo Minsk (BLR) v NSÍ Runavík (FRO)
Ferencváros (HUN) v Jelgava (LVA)
Lyngby (DEN) v Bangor City (WAL)
Trenčín (SVK) v Torpedo Kutaisi (GEO)
Lech Poznań (POL) v Pelister (MKD)
Mladost Podgorica (MNE) v Gandzasar-Kapan (ARM)
Videoton (HUN) v Balzan (MLT)
AEL Limassol (CYP) v St Joseph’s (GIB)
Skënderbeu (ALB) v Sant Julià (AND)
Haugesund (NOR) v Coleraine (NIR)
Stjarnan (ISL) v Shamrock Rovers (IRL)
IFK Norrköping (SWE) v Prishtina (KOS)
AIK (SWE) v KÍ Klaksvík (FRO)

Second qualifying round:

Partizani (ALB) or Botev Plovdiv (BUL) v Beitar Jerusalem (ISR) or Vasas (HUN)
Željezničar (BIH) or Zeta (MNE) v AIK (SWE) or KÍ Klaksvík (FRO)
Haugesund (NOR) or Coleraine (NIR) v Lech Poznań (POL) or Pelister (MKD)
Apollon Limassol (CYP) v Zaria Balti (MDA) or FK Sarajevo (BIH)
AEK Larnaca (CYP) or Lincoln (GIB) v Levadia Tallinn (EST) or Cork City (IRL)
Brøndby (DEN) v VPS Vaasa (FIN) or Olimpija Ljubljana (SVN)
Rabotnicki (MKD) or Tre Penne (SMR) v Dinamo Minsk (BLR) or NSÍ Runavík (FRO)
Kairat Almaty (KAZ) or Atlantas (LTU) v Skënderbeu (ALB) or Sant Julià (AND)
IFK Norrköping (SWE) or Prishtina (KOS) v St Johnstone (SCO) or Trakai (LTU)
Slovan Bratislava (SVK) or Pyunik (ARM) v Lyngby (DEN) or Bangor City (WAL)
Panionios (GRE) v Shirak (ARM) or Gorica (SVN)
Hajduk Split (CRO) v Levski Sofia (BUL) or Sutjeska (MNE)
Stjarnan (ISL) or Shamrock Rovers (IRL) v Mladá Boleslav (CZE)
Zirä (AZE) or Differdange (LUX) v Astra Giurgiu (ROU)
Nõmme Kalju (EST) or B36 Tórshavn (FRO) v Videoton (HUN) or Balzan (MLT)
Maccabi Tel-Aviv (ISR) or Tirana (ALB) v SJK Seinäjoki (FIN) or KR Reykjavík (ISL)
Chikhura Sachkhere (GEO) or Altach (AUT) v Dinamo Brest (BLR)
Aberdeen (SCO) v Ordabasy (KAZ) or Široki Brijeg (BIH)
Valletta (MLT) or Folgore (SMR) v Utrecht (NED)
Östersund (SWE) v Galatasaray (TUR)

Ferencváros (HUN) or Jelgava (LVA) v Midtjylland (DEN) or Derry City (IRL)
Vojvodina (SRB) or Ružomberok (SVK) v Brann (NOR)
Mladost Lučani (SRB) or İnter Bakı (AZE) v Fola Esch (LUX) or Milsami Orhei (MDA)
Sturm Graz (AUT) v Mladost Podgorica (MNE) or Gandzasar-Kapan (ARM)
Crusaders (NIR) or Liepāja (LVA) v Shakhtyor Soligorsk (BLR) or Sūduva (LTU)
Bala Town (WAL) or Vaduz (LIE) v Odd (NOR) or Ballymena United (NIR)
Dacia Chisinau (MDA) or Shkëndija (MKD) v Connah’s Quay Nomads (WAL) or HJK Helsinki (FIN)
Gabala (AZE) v Jagiellonia Białystok (POL) or Dinamo Batumi (GEO)
Ventspils (LVA) or Valur Reykjavík (ISL) v Domžale (SVN) or Flora Tallinn (EST)
Trenčín (SVK) or Torpedo Kutaisi (GEO) v Bnei Yehuda Tel-Aviv (ISR)
Rangers (SCO) or Progrès Niederkorn (LUX) v AEL Limassol (CYP) or St Joseph’s (GIB)
Irtysh Pavlodar (KAZ) or Dunav Ruse (BUL) v Crvena zvezda (SRB) or Floriana (MLT)
UE Santa Coloma (AND) or Osijek (CRO) v Luzern (SUI)


Related posts

Gascoigne cleared of sex assault, jury considering beating charge

Press Association

Ozil opens up about terrifying carjacking ordeal

Press Association

‘It was like war,’ says South Korea after Pyongyang match

Reuters News Service

Alexander-Arnold enters Guinness Book of World Records

Press Association

Day dies following brutal knockout

Reuters News Service

Pogba out of Liverpool clash, De Gea doubtful

Press Association